Detská policajná akadémia

12.12. 5.A a 5.B triedu navštívila preventistka z Okresného riaditeľstva PZ SR kpt. Ing. Gabriela Tkáčová, aby s piatakmi začala realizovať projekt s názvom Detská policajná akadémia. Jeho cieľom je prevencia kriminality. Sekundárnou úlohou je predchádzanie protispoločenskej činnosti a výchova zodpovednosti za vlastné správanie a konanie. Projekt poskytuje deťom rady ako sa nestať obeťou trestného činu, ako zvládať určité záťažové situácie, kde hľadať pomoc. Projekt bude ukončený, keď žiaci absolvujú päť stretnutí s témami:

Zoznámte sa s našou políciou.

Bezpečne na internete.

Každý je iný.

Na ceste nie si sám!

Stop násiliu!

dpakademtitulna

Záchranári

Dôležité informácie k téme prvej pomoci získali žiaci 2.B triedy, keď ich 9.12.2019 navštívili odborníčky v tejto oblasti. Spoločne si vyskúšali rôzne situácie od úrazu, cez fixáciu zlomeniny, telefonovania do centrálneho záchranného systému, dozvedeli sa s akými prístrojmi sa stretnú pri vyšetreniach v nemocnici. Rozšírili si poznatky v oblasti častí kostry. Spoznávali zlomeniny. Žiaci diskutovali o predchádzaní úrazom, ako aj o vhodnej strave, ktorá im zabezpečí správny vývoj kostry a svalov. Cieľom bolo upozorniť žiakov na to, že život a zdravie máme len jedno, preto je nevyhnutné chrániť ho. Ďakujeme pánovi Michalovi Kubačkovi za zaujímavú hodinu, ktorá viedla k rozšíreniu vedomostí k téme z Prvouky.

zachranarytitulna

Dec

Exkurzia v hasičskom a záchrannom zbore v RK

Hasičský a záchranný zbor Ružomberok Druhý december 2019 bol pre žiakov 2.B triedy výnimočný, lebo navštívili Hasičský a záchranný zbor Ružomberok. Exkurziou mali možnosť doplniť si tému, ktorú sa učili na Prvouke. Najprv sa oboznámili s miestnosťou, kde hasiči prijímajú hovory. Dozvedeli sa, ako sa postupuje, keď niekto potrebuje pomoc. V šatni spoznali špeciálny hasičský odev, prilbu, kyslíkovú bombu, rukavice a pomôcky, ktoré k práci hasiči potrebujú. Videli záchranné člny, vozidlá a ich vybavenie. Žiaci zistili, že povolanie hasič je zaujímavé a veľmi potrebné. Cieľom exkurzie boli aj informácie, ako predchádzať situáciám, ktoré ohrozujú život a zdravie.

hasicskyzachrzbortitulna

Ako vianočný stromček prišiel do 2.B triedy

Kde sa vzal, tu sa vzal, dobrý človek pred 2.B triedou stál a v rukách mal darček, ktorý všetkých očaril. Na besedu o tom, čo sa v lese robí v zimnom období, prišiel deťom pán František Chovan porozprávať. Deti sa dozvedeli o zimnom živote v revíri, o prikrmovaní zvierat, ale aj to, odkiaľ sa berú stromčeky. Vedeli, že vianočný stromček môže byť živý alebo umelý. Rozšírili si však informácie o tom, čo sa s nimi stáva po sviatkoch a aký to má dopad na životné prostredie. Preto dostali darček, stromček pestovaný v kvetináči. Ak sa oň budú dobre starať, bude im rozdávať vôňu a radosť po celý rok a možno aj dlhšie. Už ho len ozdobiť a čaro vianočnej atmosféry bude dokonalé. Ďakujeme pánovi Františkovi Chovanovi za rozžiarené oči a radosť detí.

akostromcekdonieslititulna

Kúsok z Vianoc

Stalo sa tradíciou, že pred Vianocami sa pedagógovia na Bystrickej ceste stretnú so žiakmi, rodičmi, starými rodičmi , priateľmi na akcii Kúsok z Vianoc. Tak sa volalo podujatie, ktoré už tretí rok nám spríjemnilo predvianočný čas. Z každého kúta dýchala sviatočná atmosféra, blikotali svetielka, ozývala sa vianočná hudba, po chodbách sa prechádzali deti a vianočne vyobliekaní pedagógovia. Návštevníci mali možnosť vyskúšať svoju šikovnosť pri výrobe rôznych vianočných drobností, ozdôb a pozdravov, zdobení medovníčkov. Športovo založení súťažili vo futbale, stolnom tenise alebo zdolávali opičiu prekážkovú dráhu. Prišli celé rodiny, aby spolu s nami zažili neopakovateľnú atmosféru predvianočného času . Dušu pedagógov pohladil aj záhadný zlatý sladký stromček . Odchádzali sme s úsmevom , vianočným prianím a s kúskom Vianoc vo svojich srdciach...

kusokzvianoc2019titulna

Mikulášsky turnaj v mixvolejbale

V štvrtok 5.12.2019 sa uskutočnil 1. ročník volejbalového turnaja, na ktorom súťažili zmiešané družstvá. Na ihrisku museli teda hrať tri dievčatá a taraja chlapci. Žiaci našej školy ukázali, že hrať vedia a bez zaváhania a straty setu zdolali súperov. V konkurencii piatich družstiev sme tento turnaj po skvelom výkone vyhrali a za to našim žiakom gratulujeme a ĎAKUJEME !!!

mixvolejbaltitulna

Astrostop

Dňa 27.11.2019 sa na našej škole, tradične ako každý rok, uskutočnila súťaž Astrostop. Tejto súťaže z tajomného a pútavého vesmíru sa zúčastnili : žiak 9.B triedy: Adam Baďo a  žiačka 7.B triedy Libuša Vrbjárová . Veríme , že si zo súťaže odniesli zaujímavé informácie a hlavne dobrú náladu.

V prvom súťažnom kole riešia súťažiaci kvíz. Otázky sú premietané pomocou dataprojektora na plochu, súťažiaci vyberá z viacerých možností správnu odpoveď. V druhom súťažnom kole je dôležitá aj rýchlosť a pohotovosť. Súťažiacim je premietnutá animácia alebo fotografia nejakého astronomického úkazu alebo objektu. Kto najrýchlejšie zareaguje, má právo odpovedať. V prípade nesprávnej odpovede dostáva súťažiaci mínusové body. Do semifinálového kola postupuje päť súťažiacich, ktorí získali v predchádzajúcich kolách najväčší počet bodov. V tomto kole lúštia tajničku, ktorá skrýva nejaký astronomický výraz. Finálové kolo absolvujú dvaja najlepší súťažiaci. Toto kolo býva variabilné. Víťazom sa stáva súťažiaci, ktorý ako prvý vyrieši kvíz, zamaskovaný obrázok, doplňovačku alebo inú úlohu.

astrostoptitulna22019

Učiteľ ské